Célunk a Pro Filii Alapítvánnyal és a Magyar Vízitúra Szövetséggel közösen, hogy lehetővé tegyük fogyatékkal élő gyermekek számára az adaptív SUP foglalkozásokon való részvételt. Az adaptív SUP egy olyan, kihívást jelentő, de örömteli sporttevékenység, amely a szabad levegőn, biztonságos természeti környezetben teszi lehetővé a fogyatékkal élő gyermekek fizikai és mentális képességeinek fejlesztését. 

A Stand Up Paddling (SUP), azaz az állva evezés népszerűsége az elmúlt években hazánkban is töretlenül nő. A SUP egy olyan sport, mely kiváló kikapcsolódást biztosít a vízen és az alapjai könnyen elsajátíthatók. A SUP-ozás – a vízen töltött relaxációs időn túlmutatva -számos izomcsoport erősítésére alkalmas, megdolgoztatja testünk minden részét, fejleszti a törzs-, hát- és végtagok izomzatát. A folyamatos, egyenletes intenzitású terhelés révén kiváló kardió edzés, mely hozzájárul az állóképesség növeléséhez. A SUP gyakorlatok kiválóan fejlesztik az egyensúlyt és a koordinációt, a mozgás közbeni folyamatos stabilizáció hozzájárul a tudatosabb testhasználathoz. 

Az evezés azonban nem csupán fizikai, hanem mentális és szociális előnyöket is kínál, melyek együttesen javítják az életminőséget. A SUP közösséget teremt. Az evezés révén nemcsak jobb egészségre, de új barátokra is szert tehetünk. Az evezős csapathoz tartozás együttműködésre tanít és erősíti az összetartozás érzését, az önbizalmat. A csapattagok támogatják egymást, a szociális készségek erősödnek. A közös célok és sikerek örömöt hozhatnak, erősítve a csapatszellemet és a kapcsolatokat.

A fogyatékkal élő gyermekek számos olyan nehézséggel küzdenek, melyek leküzdésben az adaptív SUP-ozás hatékonyan segítheti őket:  

  • Fizikai korlátok: A mozgásszervi problémák, neurológiai rendellenességek akadályozhatják a gyermekeket abban, hogy részt vegyenek olyan tevékenységekben, mint az aktív játék vagy a sportolás. Gyakran küzdenek izomerő hiánnyal, így számukra ennek növelése kiemelt fontosságú.
  • Kommunikációs nehézségek: Az autizmus spektrumzavarral élők számára nehézséget okozhat az érzelmek kifejezése és a szociális interakció.
  • Elfogadás: A fogyatékossággal élő gyermekek gyakran szembesülnek elfogadási problémákkal, mivel mások esetleg nem értik meg teljesen az ő helyzetüket vagy különleges szükségleteiket.
  • Önbizalom: A fogyatékossággal élő gyermekek gyakran küzdenek önbizalom hiánnyal, különösen akkor, ha kirekesztést vagy sikertelenséget tapasztalnak a közösségben.

Az adaptív SUP foglalkozás egyedülálló és hatékony fejlesztő tevékenység: 

  • Fizikai Fejlődés: Az adaptív SUP-ozás segíti a résztvevők fizikai fejlődését, beleértve az egyensúlyt, izomerőt és koordinációt.
  • Természetközeli élményt nyújt a gyermekeknek: Az adaptív SUP foglalkozások lehetőséget nyújt a résztvevőknek arra, hogy élvezzék a friss levegőt, a napsütést és a víz közelségét, miközben fejlesztik fizikai képességeiket és koordinációjukat.
  • Könnyen testreszabható: Az adaptív SUP foglalkozások az egyéni igényekhez és korlátokhoz szabhatóak. Különféle kiegészítő eszközök és technikák alkalmazásával lehetővé teszik a résztvevők számára, hogy sikeresen vegyenek részt a tevékenységben, függetlenül attól, hogy milyen fogyatékossággal élnek.
  • Csapatmunka és közösségépítés: Az adaptív SUP foglalkozások során a résztvevők gyakran csapatban dolgoznak együtt azért, hogy támogassák egymást és közösen érjék el a céljaikat. Ez segíti a közösségépítést és erősíti a résztvevők kapcsolatát.
  • Önbizalom fejlesztése: Az adaptív SUP foglalkozások sikeres teljesítése pozitív hatással lehet a résztvevők önbizalmára. Mint minden sport, erősíti a gyermekek önértékelését, amikor megbirkóznak a kihívásokkal és elérik a kitűzött célokat. 

Céljaink eléréseben a Pro Filii Alapítvány támogatott minket. Köszönjük a gyerekek nevében is, hogy az alapítvány segédkezet nyújtott a program megvalósításában.

Márton Károly